☕ O kávičke v materskom mlieku

4.1. 2021Spánková víla3976x

Dnes ležím v posteli a uspávam na prsníku moju malú dcérku. Dnes sme vstali až o 8.00, takže sa nám tri spánky určite poposúvajú a dnes ich vlastne ani nedáme, keďže už máme 9 mesiacov, ale to nevadí, toto leňošenie do 8.00 občas stojí za to.

O 9.00 zatváram za sebou a Adelkou dvere na spálni, veď predsa musíme držať spánkový režim, no keď už je takmer 10.00 hodín, uvažujem, či to dnes nejde horšie nielen pre neskorý budíček, ale aj preto, že som krátko pred 9.00 dopila moju prvú kávu dňa, no dnes u svokry, ktorá espresso z čerstvo pomletej kávy neservíruje. Začínam si predstavovať, ako sa mi kofeín dostáva do materského mlieka. Ako začína byť moje bábätko nadopované kofeínom a rozmýšľam, kedy asi zaspí, keďže mi v posteli namiesto spánku švitorí.

Začínam sa pýtať sama seba: „Koľko kofeínu sa dnes ráno dostalo do môjho materského mlieka?“ ako aj „Ako dlho tam zotrváva a ako dlho sa odbúrava?“, prípadne „Dokáže byť dieťa kofeínom skutočne ovplyvnené?“ Zároveň uvažujem, či to funguje aj naopak. „Čo také môžem zjesť, aby som dieťa svojim mliekom skôr uspala?“ alebo dokonca:  „Aký vplyv by mali melatonínové tabletky na moje dieťa?“

Patrím medzi mamičky, ktoré pijú aj päť káv denne. Pravdu povediac už od narodenia mojich detí. Napriek mnohým zhrozeným pohľadom, ľudí v mojom okolí rada presviedčam, že vypitá kávička skutočne nemá vplyv na moje bábätko a spinká krásne aj napriek môjmu kofeínovému mlieku. Viete, pijem espressá, v tých je kofeínu úplne najmenej.

Asi pred rokom som si robila prieskum o káve a dokonca som sa pýtala jedného známeho slovenského pražiara, ako to s tou kávou v skutočnosti je. Pýtala som sa, či je káva zdravá alebo naopak nezdravá. Z nášho rozhovoru som si vybrala viacero zaujímavých faktov.

Napríklad to, že najlepšia káva plná antioxidantov je káva z čerstvo pomletých zŕn, pripravená a skonzumovaná do 15 minút od zomletia. Najzdravšia káva je ristretto/espresso, ktoré nielenže obsahuje najmenej kofeínu, ale aj množstvo prospešných látok. Totiž, čím dlhšie preteká voda cez pomletú kávu, tým viac kofeínu sa do kávy v skutočnosti vylučuje.

Takže, ak hovoríme o „smrťáku“ nie je ním malé espresso, ale veľká káva naplnená kávovou vodou až po okraj šálky. Dozvedela som sa, že nevýhodou kávy je, že sa po nej nevstrebáva železo. Dnes už vieme, že stav železa v krvi ovplyvňuje aj únavu.

Osobne som si všimla, že čím menej železa mám v krvi, tým väčšiu chuť mám na kávu. Preto je dobré piť kávičku až hodinu a pol po jedle, aby sa obsah železa v strave stihol vstrebať. Keďže sú mamičky po pôrode často anemické, riešením je prijímať železo aj tabletkovou formou. Za dostatok železa sa Vám zaiste poďakuje aj Vaše dojčené bábätko.

Čo hovorí na kávu známa food blogerka? 

O káve zaujímavo píše aj Silvia Horecká, známa food blogerka na svojej stránke Terapia jedlom. Tak napríklad v súvislosti s našou témou kávičkovania odpovedá na otázku: „Môžu si dojčiace mamičky vychutnať svoju obľúbenú kávičku?“ nasledovne:

„Môžu. A dokonca dve. Kofeín je biologicky aktívna látka, ktorá pôsobí ako stimulant centrálneho nervového systému. Niektoré výskumy na radosť kávoholičiek naznačujú, že mierna konzumácia môže v skutočnosti zvýšiť tvorbu materského mlieka. Hoci je kofeín považovaný za bezpečný a má zdravotné prínosy, záleží na dávke, druhu kávy a spôsobe prípravy.“

Silvia zároveň v jednom zo svojich článkov o káve uvádza zaujímavé informácie, napríklad to, že: „Približne 1% z celkového množstva kofeínu prechádza do materského mlieka. Silvia zároveň upozorňuje, že aj keď sa jedná o nízke číslo, deti nedokážu kofeín degradovať tak rýchlo, ako to dokážu dospelí, ktorí kofeín odbúrajú za tri až sedem hodín. Za bezpečnú hladinu pre dojčiacu matku považuje príjem 300 mg kofeínu denne, čo predstavuje tri šálky kávy.“  

Podľa mojich prepočtov je to však pokojne aj päť šálok, ak pijete malé ristrettá. Teda 75 mg * 5 šálok = 375 mg kofeínu / denne. Aby som si však bola istá, že je moje pozorovanie správne a že skutočne kofeín nemá vplyv na spánok môjho bábätka, za predpokladu, že dodržiavam WHO stanovenú bezpečnú hladinu kofeínu denne, hľadám ďalej.

Pýtam sa, ako a koľko kofeínu sa dostáva do môjho materského mlieka. Nechcem totiž ublížiť môjmu dieťatku, aj keď dodržiavam denný limit maximálne 5 malých káv denne. Pýtam sa, čo hovoria na kofeín a kojenie vedecké články a rozmýšľam, či nejaký výskum vôbec existuje. Našli vedci dostatočne veľa bláznivých mamičiek, ako som ja, ktoré by sa na takýto experiment podujali?

Čo na to veda?

Neuveríte! Našla som vedecký výskum, ktorý realizovali v Južnej Amerike, kde mamičky bežne prijímajú viac ako 300mg kofeínu denne či už v káve alebo v maté. Vo vedeckej štúdii vedci sledovali 885 detí narodených v roku 2004. Ich mamičky konzumovali kofeín buď v káve alebo v bylinnom nápoji maté, ktorý je populárny v Južnej Amerike. 20% z týchto žien vypilo denne viac ako 300 mg kofeínu, čo predstavuje asi 4-5 káv typu espresso.

Vedkyňa Marlos Rodrigues Domingues z Brazilskej Univerzity Federal de Pelotas uzatvára: „Podľa iného výskumu vieme, že deti sa počas prvého roku života budia. Náš výskum ukázal, že káva nemá vplyv na spánok 3 mesačných bábätiek. Totiž, v moči bábätiek sme nenašli metabolity kofeínu.“

Čo hovorí na túto teóriu odborníčka na výskum materského mlieka Michaela Turan? „S kofeínom by som bola samozrejme opatrná. Veľa doktorov ale aj vedcov nezakazuje pár kávičiek denne. Denný materský limit je od 300 do 500 mg kofeínu. Pre porovnanie, espresso má okolo 80 mg kofeínu. Určite by som, ale nepresahovala viac, ako tých 5 menších káv denne.

Mamička si musí uvedomiť, že kofeín sa nachádza aj v iných potravinách, ako je napríklad čokoláda a samozrejme čaj. Výskum ale ukázal, že ak mamička neprekročí odporúčanú dennú dávku kofeínu, bábätku by sa nemalo nič stať a malo by spinkať ako obyčajne. Samozrejme existujú aj výnimky, ako sú predčasne narodené bábätká, ktoré sú citlivejšie na príjem kofeínu.“

Ako teda tému uzavrieť? Čo si z tejto diskusie zobrať? Kofeín sa dostáva do materského mlieka v malom množstve, no jeho hodnoty dosahujú maximum hodinu až dve od prijatia kofeínového nápoja alebo potraviny. Ak chcete mať istotu, že kofeín nemá vplyv na spánok Vášho bábätka pite radšej malé kávičky, alebo si doprajte kávičku v závislosti od prirodzeného spánkového rytmu Vášho bábätka.

Chcem Vás však skutočne ukľudniť a povzbudiť, pretože aj štúdie, ktoré sa tejto téme venovali do roku 2020 sa zhodujú na tom, že: „Neboli zistené žiadne významné účinky kofeínu na dojčené bábätká, na ich 24-hodinový srdcový rytmus, na ich 24-hodinový spánkový cyklus a nepreukázal sa ani vplyv na nočné budenie.“

Vaša Spánková víla.

 

 

"Som mamičkou dvoch malých detičiek. Nepoužívam dudlík a uspávam v spoločnej posteli na prsníku. Som zástancom láskavého prístupu ku spánku, teda bez plaču. Fascinuje ma spánok bábätiek a malých detičiek. Už niekoľko rokov hľadám odpovede na otázky týkajúce sa spánku detí. Vďaka najnovším vedeckým poznatkom láskavým spôsobom pomáham mamičkám so spánkom ich detičiek, aby sa v materstve cítili oddýchnuté, sebaisté a šťastné. Ukážem Vám, že aj Vy môžete byť Spánkovou vílou pre Vaše dieťatko! "  Môj príbeh si prečítate TU
Komentáre