👶 10 mýtov o spánku

16.1. 2021Spánková víla3518x

– „Tak toto som nezažila,“ konštatuje moja mamina na jednej z mnohých návštev krátko po pôrode.

– „To dieťa vôbec nechce spať a je neutíšiteľné.“

– „Takéto ste vy vôbec neboli. Fukla som vás do kočíka a hneď ste spali.“

– „Mami, ako to mám teda robiť? Čo mám robiť? Ako sme to spali? V postieľke?“

– „Tvoj problém je, že to dieťa nemá dudlík.“

– „Ukáž nech ho učičíkam na rukách.“

– (po chvíľke) – „No pozri, ako krásne mi zaspal na rukách. On, asi nechce byť v tej vašej spálni, chce byť v tejto izbe.“

– …

 Aj vy sa cítite v materstve neisto a túžite to zmeniť?

Nevyžiadané rady nám mamičkám dokážu niekedy poriadne zamotať hlavu. Často aj tie dobre mienené. Možno Vás poteším, ak poviem, že dnes už viem, čo mám robiť, aby som sa cítila v materstve sebaisto. A rada to naučím aj Vás. Dnes napríklad viem, že aj keď moje dieťatko vyzerá, že spať nechce, spánok potrebuje a je len a len na mne, či spinkať pôjde alebo nie.

V čase, keď sa nám narodil synček a nedokázala som ho v spánku udržať viac ako 30 minút, som hľadala pomoc všade. Svorka ani mamina mi bohužiaľ neporadili nič, čo by som dokázala reálne pretransformovať do konkrétnych krokov a pomôcť si. Ba dokonca som sa pred nimi často cítila ešte neschopnejšia. Cítite to niekedy podobne? Už nemusíte. Týchto 10 mýtov Vám pomôže sústrediť sa na tie poznatky, ktoré sú skutočne hodnotné a pomôžu Vám.

Ako som sa dostala k mýtom o spánku detičiek?

Dnes už viem, že nie je nutné zúfať. Viem aj to, že niektoré rady, ktoré som dostala vôbec neplatia. Milá mamička, ak dostaneš jednu z týchto rád, vedz, že ani Tebe ani Tvojmu bábätku nepomôže, ba čo viac, môže ťa zviesť z inštinktívne dobrej cesty.

  • Dieťa treba zničiť, aby bolo unavená a zaspalo!
Opak je pravdou. Ak dieťatko neuložíme na spánok a dieťatko sa priveľmi unaví, hlavne to najmenšie, je to následne nadľudský výkon dosiahnuť stav spánku. Preto je dôležité držať bábätko oddýchnuté a nespôsobovať mu spánkovú depriváciu, ktorá sa zvykne naakumulovať. 

  • Dieťa nechce spať, lebo je pravdepodobne nadpriemerne inteligentné.
Tak v toto som dúfala aj ja, ale nepotvrdilo sa to. J Ľudí, ktorí majú IQ nad 130+ je v globálnej populácii okolo 2 %. Aká je pravdepodobnosť, že práve moje dieťatko bude medzi vyvolenými? Ak podľahneme tejto fikcii, prirodzene prestávame dbať na spánok nášho bábätka a skôr mu škodíme. Pre pokoj v každej mamičkinej duši som nedávno čítala, že každé bábätko sa rodí nadpriemerne inteligentné.  Je len na nás rodičoch, prostredí a podmienkach v ňom tento dar rozvíjať. Už len dodám, že spánok nám v tom iba pomôže.

  • Dieťa nepotrebuje spať, lebo vidím, že nechce spať. Naháňa sa a šantí.
Spomínam si, ako mi jedna milá mamička raz povedala: „Náš malý zaspáva pri hre na koberci.“ Je na nás rodičoch viesť dieťatko ku spánku. Samé sa totiž neuloží a neuloží sa ani v správny čas. Keď sa malé dieťatko dostane do vývrtky, keď prešvihneme „jeho čas“ , alebo keď už naberá na hyperaktivite, znamená to len, že je iba veľmi veľmi unavené a už dávno malo spinkať.

  • Dieťa uložím neskôr, aby bolo poriadne unavené.
Neskorší odchod do postieľky spôsobí nielen problematické zaspávanie ale aj skorší budíček. Závisí samozrejme od veku. Taktiež platí, že ak dieťatko uložíme mimo prirodzeného spánkového rytmu, je ťažké ho nielen uspať ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa nám bábätko po takomto spánku zobudí s plačom.

  • Dieťa už niekoľko mesiacov nespí, cez deň je nervózne a v noci sa budí, lebo mu idú zúbky.
Keď som sa pripravovala na materstvo jedna z vecí, ktorú som si zaobstarala, bolo hryzátko a detský gélik na zuby, lebo som bola presvedčená, že k životu s dieťatkom jednoducho patria. Zároveň, sa všade píše, že zúbky môžu so spánkom zamávať a rodičov potrápiť. Moja skúsenosť však je, že rast zúbkov ani nespozorujete. Ak ho spozorujete, bude to len okrajovo a len niekoľko dní. Chcem tým povedať, že ak má Vaše dieťatko dobre nastavený spánkový rytmus a je oddýchnuté, rast zúbkov u Vás nenarobí veľa šarapaty.

  • Dieťa niekedy plače iba tak, je to predsa normálne.
Z mojej skúsenosti sú plačlivé hlavne tie detičky a bábätká, ktoré majú málo spánku. Platí to nielen o bábätkách ale aj o malých detičkách do troch rokov. Ako to však urobiť, aby bolo dieťatko oddýchnuté? Alchýmia? Chcete ju poznať? Nech sa páči, prečítajte si viac TU.

  • Dieťa nepotrebuje spať, povie si, kedy je unavené.
Všimli ste si, že detičky majú rovnaké vývojové míľniky? Hovoria tie isté slová, robia podobné pohyby a majú približne rovnaký psycho-motorický vývoj? Mám za to, že aj mozog bábätiek sa  vyvíja svojou rýchlosťou a špecifickou postupnosťou a spolu s ním dozrieva aj spánkový cyklus. Keď je dieťatko malé, potrebuje, aby sa mamička starala nielen o mliečko a plienky, ale aj o konzistentné ukladanie na spánok. Bábätko to totiž samé nedokáže.

  • Dieťa chcem vzdelávať a čo najdlhšie sa s ním hrať.
Viem, že ak je dieťatko prvorodené, chceme ho zahŕňať pozornosťou a venovať sa mu. O to viac, ak je už staršie. Počuli ste však už o tom, že iba oddýchnutý mozog je mozog, ktorý dokonale absorbuje vonkajšie podnety? Ak nie, všimnite si Vaše bábätko po tom, ako sa zobudí z plnohodnotného spánku. Je kľudné, radostné a plné odhodlania poznávať svet. A to je ten rozdiel.

  • Dieťatku 30 minútový spánok stačí.
Bohužiaľ opak je pravdou. Aj Vaše dieťatko trpí touto diagnózou? 30 minutové, 40 minutové alebo 50 minútové spánky? Diali sa aj nám. Prečo? Pripravila som pre vás podrobné vysvetlenie TU.

  • Dieťa nepotrebuje veľa spať.
Jeden spánok dnes radšej vynechám, aby mi to moje dieťatko dnes lepšie zaspalo. U bábätiek aj malých detičiek však platí, že viac je lepšie ako menej. Zaujímavá matematika však? Je lepšie bábätku ponúknuť o jeden spánok viac a mať ho oddýchnuté, ako o jeden spánok menej a mať následne bábätko, ktoré je tak preexponované, že nebude jednoduché ho v  bežnom večernom čase uspať.

Tých mýtov môže byť ešte viac. Osobne verím v to, že riešením všetkých týchto mýtov, ale aj otázok ohľadom spánku bábätka je porozumenie prirodzeného spánkového cyklu.

Rada Vám o ňom poviem viac TU.

Vaša Spánková víla

"Som mamičkou dvoch malých detičiek. Nepoužívam dudlík a uspávam v spoločnej posteli na prsníku. Som zástancom láskavého prístupu ku spánku, teda bez plaču. Fascinuje ma spánok bábätiek a malých detičiek. Už niekoľko rokov hľadám odpovede na otázky týkajúce sa spánku detí. Vďaka najnovším vedeckým poznatkom láskavým spôsobom pomáham mamičkám so spánkom ich detičiek, aby sa v materstve cítili oddýchnuté, sebaisté a šťastné. Ukážem Vám, že aj Vy môžete byť Spánkovou vílou pre Vaše dieťatko! "  Môj príbeh si prečítate TU
Komentáre