👪 Radím postieľku a dudlík, no sama uspávam na prsníku v posteli

7.2. 2021Spánková víla2770x

– „Tak čo, už Ti spinká v postieľke?“

– „Už Ti zaspáva sama?“, pýta sa ma kamarátka na jednej prechádzke.

– „Nie, spinkáme spolu,“ odpovedám a súčasne sa začínam cítiť zmätene, trápne, neschopne a mám pocit, že som zlyhala na celej čiare.

Aj vy sa pri tomto type otázok cítite neisto? Aj vás trápi, že vám bábätko nespinká samé v postieľke a nezaspáva do 10 minút? Hodiny trávite uspávaním a máte pocit, že samostatná postieľka by to všetko vyriešila? Viem, cítila som to v minulosti podobne. Dnes však už viem, že aj detičky, ktoré zaspávajú samé v postieľke, môžu rodičov poriadne potrápiť.

Čo by som teda poradila?

Dobre mienená rada znie: „Tam, kde chceš, aby ti dieťatko spinkalo, tam ho ukladaj, aby malo spánok asociovaný s daným miestom. Pokús sa vytvoriť asociačný impulz. Napríklad zavinovačku, spánkový vak, dudlík, hudbu, tlmené svetielko alebo tmu.“ Prečo? „Pomôže Ti to totiž pri ukladaní na denné spánky.“ Radím, radím, ale sama, tak nerobím.

Prečo?

Pretože realita je podľa môjho názoru úplne odlišná. Vstupuje do nej počet súrodencov, hluk v byte, hluk na ulici, pracovný program rodiny, temperament dieťatka, krúžky starších detí, nákupy, čas príchodu domov, varenie… Jednoducho spánok nášho bábätka ovplyvňuje veľmi veľa faktorov. A hlavne. Nezabudli sme na niečo? Na čo? „Predsa, opýtať sa, ako si to praje naše dieťatko a ako to cítiš ty, milá mamička!“

Prečo som sa rozhodla pre spoločné spanie?  

Keď som sa pripravovala na materstvo, hovorila som si, že moje bábätko bude spinkať samé v postieľke. Zabezpečili sme všetko potrebné. Postieľku, zavinovačku, perinku, detské obliečky, spací vak, hrací kolotoč nad postieľku, lampičku, mantinel a baldachýn. Hovorila som si, že nás naše dieťatko nebude v posteli obmedzovať a my ho predsa nebudeme v spoločnej posteli ohrozovať. Tak aj bolo. Naše bábätko sme uspali na rukách a následne ukladali na spánok do postieľky. Na naše prekvapenie náš chlapček spinkal v noci aj šesť hodín bez prebudenia. No a to bol práve ten problém!

Namiesto toho, aby som si v tom čase dobre oddýchla, som svoje dieťatko iba pozorovala, či dýcha, či mu niečo nechýba , čo robí, prečo sa myklo. Jednoducho, bolo pre mňa veľmi ťažké mať naše bábätko v postieľke, síce vedľa seba, ale aj tak mimo mňa. Nedokázala som sa uvoľniť, nedokázala som zaspať. Napriek svojej racionalite som sa prestala riadiť radami okolia a konala inštinktívne. Rozhodla som sa spustiť jedno zábradlie postieľky, vymenili sme si s manželom miesta, aby som mala bábätko na pravej strane a začali sme spávať spolu – bližšie k sebe – bez bariéry.

Americká pediatrická spoločnosť mala na moje konanie iný názor!

Pre spoločné spanie som sa rozhodla dobrovoľne a inštinktívne, a to napriek varovaniu Americkej pediatrickej akadémie, ktorá varuje pred zdieľaním spoločnej postele.

„Americká pediatrická akadémia sa domnieva, že spoločné spanie zvyšuje riziko náhleho úmrtia dieťaťa“, uvádza jeden z materiálov organizácie.

Čo však hovorí na spoločné spanie veda?

Dnes som si však skutočne vydýchla. Pred pár týždňami som objavila aktuálne vedecké výskumy, ktoré hovoria pravý opak. Vedci James J. McKenna and Thomas McDade spoločne vo vedeckom článku s názvom „Prečo by deti nikdy nemali spať samé?“ vysvetľujú, prečo je spoločné spanie pre bábätká dôležité a zároveň poukazujú na jeho benefity:

Po všetkom, čo bolo kedy povedané, spoločné spanie mamičky a dieťatka predstavuje biologicky najvhodnejšie usporiadanie spánku. Jeden z hlavných benefitov takéhoto historického spôsobu spánku je jednoduchšie dojčenie a dostupnosť dojčenia pre dieťa. Zároveň sa ukazuje, že blízky kontakt podporuje behaviorálne a fyziologické zmeny u dojčaťa. Mamičky po príchode z pôrodnice konajú inštinktívne a siahajú po spoločnom spaní alebo spoločnej miestnosti na spanie. Mamičky, vďaka spoločnému spánku, zároveň pociťujú menej detského plaču, viac spánku pre mamičku a pre dieťa ako aj viac mlieka vďaka zvýšenej frekvencii dojčenia.“ 

Spoločné spanie nie je žiaden novodobý výmysel. Pravdou je, že v minulosti spanie v samostatnej izbe či postieľke muselo byť pre väčšinu populácie nereálne. Ak si spomenieme na rozprávanie našich starých rodičov a ich starých rodičov o tom, v akých podmienkach vyrastali, vieme s určitosťou povedať, že spali spolu v jednej miestnosti. Nehovoriac o živočíšnej ríši a o živote cicavcov.

Samostatné či spoločné spanie, to je vždy veľká dilema.

Iba pre ozrejmenie, posledných desať rokov vedci stále častejšie poukazujú na prínosy spoločného spania v porovnaní so samostatným zaspávaním, ktoré je spojené so spánkovým tréningom. Osobne som zástancom spoločného spania, takže mi dovoľte ponúknuť môj pohľad na jeho výhody. Na druhej strane je zrejmé, že všetko má aj druhú stranu mince. Pre objektívnosť som sa snažila zosumarizovať výhody a nevýhody v prospech postieľky a spoločného spánku, aby sme si to spolu pekne zosumarizovali a zhmotnili.

Čo je to spoločné spanie?

Ide o spanie v jednom priestore. Spoločne v súbore spojených postelí, kde je napríklad postieľka prirazená k posteliam a dieťatko sa môže voľne dostať k mamičke. 

  • Aké sú výhody spoločného spania?

Z môjho pohľadu ide o jedinečnú možnosť byť krásne blízko. Užívať si neopakovateľné momenty, pohladenia, blízkosť dieťatka a mamičky, ktoré sa už nikdy nezopakujú. Spoločné spanie nabáda mamičku viac oddychovať a pokojne zaspať s bábätkom. Spoločné spanie upravuje spánkový rytmus mamičky a nabáda na skorší odchod do postele. Pomáha  mamičke byť oddýchnutá.  V prípade, že sa dieťatko zobudí, spoločné spanie umožňuje poľahky nadojčiť a hneď aj zaspať. Spoločné spanie poskytuje mamičke vnútorný pocit kontroly nad situáciou.

Vedecké štúdie naznačujú, že spoločné spanie mení mamičkinu štruktúru spánku a je schopná reagovať na nočné budenia dieťatka v predstihu, promptne a efektívne. Spoločné spanie nedovolí dieťatku sa „úplne prebudiť“. Dojčenie pomáha opäť rýchlo uspať. Spoločné spanie prehlbuje vzťah mamičky a dieťatka a vnáša dieťatku pocit spokojnosti, istoty a bezpečia, z ktorého bude v budúcnosti čerpať. V staršom veku je spoločné spanie skvelou pomôckou, ako dieťatko rýchlo a efektívne uspať.

Veda sa zároveň jednoznačne zhoduje v tom, že čím dlhšie budete spinkať so svojim dieťatkom, tým bude sebavedomejšie, bude spokojnejšie a je omnoho nižšia šanca, že bude trpieť psychickými poruchami a nespokojnosťou so životom.

  • Aké sú nevýhody spoločného spania?
 Z môjho pohľadu je hlavná nevýhoda dĺžka večerného uspávania. Môže pokojne trvať aj hodinu či dve, a to v závislosti od veku a od nastaveného spánkového režimu. Ďalšou nevýhodou spoločného spania môže byť chrápajúci manžel, čo môže spôsobovať častejšie budenie tak bábätka ako aj mamičky. Ďalšou nevýhodou je, že ak má dieťatko nejaký problém, častejšie sa v noci budí, a tým sa budí aj mamička, u ktorej hľadá inštinktívne pomoc, a to formou dojčenia.

  • Aké sú výhody postieľky?

Prvé, čo mi prišlo na um pri písaní tohto bodu je bezpečnosť. Áno, predstavujeme si, že dieťatko nemôže nikto priľahnúť, nemôže spadnúť z postele a nemôže vyliezť. Čo sa však týka bezpečnosti, opak je pravdou. Ak by boli postieľky také bezpečné, ako všetci hovoria, prečo musíme do postieľok vkladať  SIDS Baby monitory? V posledných rokoch vedci varujú, že samostatné spanie zvyšuje riziko SIDS a hlavne samostatné spanie na brušku. Totiž, ak nastane problém, nie je tu mamička, ktorá dokáže situáciu vycítiť a prebudiť sa včas, aby bábätku pomohla.

Ale hovoríme o výhodách. Jedna z ďalších výhod je rýchle zaspávanie. Na druhej strane s pribúdajúcim vekom, to môže byť tiež problém. Ďalšou výhodou je menej nočných budení, ale aj to závisí od nastaveného spánkového rytmu bábätka. Všeobecne možno povedať, že dieťa má hlbší, dlhší a menej prerušovaný spánok. Veľká výhoda samostatnej postieľky je plnohodnotný priestor pre rodičov.

  • Aké sú nevýhody postieľky?

Nevýhoda postieľky je podľa môjho názoru hlavne v tom, že ak sa bábätko zobudí, zbudí sa úplne. Mamička musí často úplne vstať a dieťatko utíšiť, či už na rukách alebo prsníku. Toto výrazne zasahuje do jej spánkového rytmu.Samostatná postieľka môže na čas vyriešiť pár problémov so spánkom, ale prináša mnoho otázok, čo bábätko robí, ako sa mu spinká, ako sa cíti. Žena – matka sa v takomto usporiadaní nemusí cítiť vnútorne komfortne.

Čo dodať na záver?

Milé mamičky, nikoho neodsudzujem. Viem, že materstvo môže byť poriadne ťažké, a to hlavne, keď  je detí viac a pridružia sa rôzne životné skúšky či problémy. Chcem vám iba povedať, že uspávajte tak, ako to cítite, potrebujete a ako je to pre vás najlepšie. Ak ešte nie ste rozhodnutí, skúste obe možnosti a intuícia a životná realita to vyriešia za vás. Prajem krásne uspávanie.

Vaša Spánková víla.

"Som mamičkou dvoch malých detičiek. Nepoužívam dudlík a uspávam v spoločnej posteli na prsníku. Som zástancom láskavého prístupu ku spánku, teda bez plaču. Fascinuje ma spánok bábätiek a malých detičiek. Už niekoľko rokov hľadám odpovede na otázky týkajúce sa spánku detí. Vďaka najnovším vedeckým poznatkom láskavým spôsobom pomáham mamičkám so spánkom ich detičiek, aby sa v materstve cítili oddýchnuté, sebaisté a šťastné. Ukážem Vám, že aj Vy môžete byť Spánkovou vílou pre Vaše dieťatko! "  Môj príbeh si prečítate TU
Komentáre