Keď som sa pripravovala na materstvo, bola som presvedčená, že stačí dieťatko priložiť k prsníku a kojím a položiť do postieľky a dieťa zaspí. Až neskôr som pochopila, ako veľmi som sa mýlila. Bolo to však omnoho horšie. Dieťatko sa mi počas dňa budilo každých 30 minút a večerné uspávanie bolo na minimálne 4 hodiny.
Všetci mi radili, aby som pozorovala svoje dieťa a keď začína javiť črty únavy, dieťa uložiť. Toto však nefungovalo. Raz javilo únavu o 10.00, raz o 11.00 alebo dokonca o 8.00, ak bolo napríklad hore už od 5.00 ráno. Každý deň bol iný. Vôbec som nevedela, kedy mám dieťa ukladať. Okrem toho sa budilo v 30 minútových intervaloch.
Keďže som pomoc hľadala v rodine, u kamarátok a v mojom širšom okolí, všimla som si, že budením po 30 minútach trpí viacero bábätiek. Pochopila som, že toto bude cesta – stopa – začiatok môjho pátrania vo vodách neurovedy.
Ako som toto obdobie napokon zvládla?
Prvé tri mesiace u nás nefungovalo takmer nič, dokonca ani nosenie či kočík, jednoducho nakrátko dieťa zaspalo, a potom sa zobudilo so strašným plačom. Na položenie do postieľky som mohla skutočne zabudnúť. Študovala som po nociach s čítačkou v ruke. Vďaka dostupným informáciám sa mi po prvých troch hrôzostrašných mesiacoch plných plaču a zúfalstva začalo dariť.
Kľúčom k úspechu bolo podľa odbornej literatúry ukladať dieťa na spánok po uplynutí pravidelných minútových intervalov od zobudenia. Dokonca som sa dočítala, že existujú prirodzené biologické rytmy, vďaka ktorým dokáže dieťatko poľahky zaspať.
Začala som naše dieťatko ukladať v predpísaných časoch a stal sa zázrak. Nemohla som tomu uveriť. Postupne som tak začala znižovať spánkovú depriváciu, ktorú sme za tie mesiace nášmu dieťaťu naakumulovali. Pre lepšie pochopenie, presné časy a čísla uvádzam v Spánkovej mape.
Začalo sa mi skutočne dariť!
Dokonca mi začalo dieťatko zaspávať bez plaču. Naše bábätko sa však stále budilo po 30 minútach, a to nielen v šatke na mojej hrudi, ale aj v posteli na prsníku či v kočíku. Vnímala som, že mozog môjho dieťaťa nie je schopný ukľudniť sa a opäť zaspať. Pýtala som sa prečo.
Odpoveď som našla v knižke bežne dostupnej na slovenskom trhu o spánku dieťaťa. Neuroveda by v tomto prípade poukázala na allocortex, ktorý to má celé na svedomí. Keďže som pochopila, čo robím zle, spôsob uspávania som prispôsobila. Po drobných úpravách môjho spôsobu uspávania sa opäť krátko prebudilo, no samo opäť zaspalo.
V piatom mesiaci nám dieťatko už spávalo 18 hodín denne a bol to ten najúžasnejší chlapček na celom svete. Priznávam, toto číslo je extrém, ale celý deň som nerobila nič iné iba dbala na správnu dobu ukladania. Nechcelo sa mi veriť, aký je zrazu pokojný a dobrý. Po dlhých piatich mesiacoch som konečne uvidela pravú povahu nášho dieťatka. Prestal úplne plakať.
Drobné problémy nastali v tranzitnom období, kedy sa spánkový cyklus začal meniť, ale všetko sa dalo opraviť upravením spánkového režimu. A opäť sme sa učili byť oddýchnutý a vedieť oddychovať. Koncom roka 2016 som si povedala, že týchto pár jednoduchých princípov v podobe biologického zázraku by mala poznať každá mamička na Slovensku. Dnes vám úprimne a otvorene ponúkam Spánkovú vílu ako kľúč k riešeniu Vášho problému so spánkom bábätka.
Podarí sa to aj Vám!
Spánok každého dieťatka sa mení od 0 do 36 mesiaca. Mení sa samozrejme aj neskôr a vôbec, mení sa až do úplnej staroby. Ak hovoríme o detičkách do troch rokov, aby maximalizovali svoj spánok chce to len cit pre nastavenie toho správneho spánkového režimu pre daný vek.
Nie je to vôbec ťažké, zvládne to každá mamička. Stačí len porozumieť základným princípom spánku dieťatka a každá mamička sa môže hneď v materstve cítiť istejšie. Rada sa s vami o spánkovom rytme, tipoch a trikoch porozprávam a odovzdám vám moje skúsenosti.
Vaša Spánková víla.