Prečo je ten detský spánok taký dôležitý?

29.10. 2020Spánková víla3518x

„Ok, nepôjdeš dnes spinkať!“ alebo „Dobre, dnešný spánok vynecháme!“ alebo aj „Pôjdeš spať neskôr.“ Občas si poviem tieto vety a poviem Vám pravdu, takmer vždy to dopadne zle. Nebojím sa povedať, že niekedy dokonca katastrofálne. Prečo je dôležité dieťatko na spánok predsa len uložiť, aj keď sa nám mamičkám zdá, že to nie je nutné?

Nie nadarmo sa hovorí: „Ráno múdrejšie večera.“ Po výdatnom a kvalitnom spánku bez prerušenia sa cítime nielen oddýchnuto, ale aj príjemne a pokojne. Náš mozog sa v dokonale oddýchnutom stave dokáže rýchlejšie rozhodovať a reagovať na vonkajšie podnety.

V oddýchnutom stave dokážeme koncentrovanejšie prijímať informácie a rýchlejšie ich vyhodnocovať. Učíme sa jednoduchšie a rýchlejšie. Spánok prospieva nášmu zdraviu. Spánok prispieva k lepšej a pokojnejšej nálade. A tak je to aj u detí, našich bábätiek.

Ako sa cítite po výdatnom optimálne osemhodinovom spánku?

Ja sa obyčajne cítim mierne spomalene ale príjemne. Nič ma zásadne neznervózni a dokážem aj na vypätú situáciu reagovať pomerne pokojne. Cítim sa sviežo a oddýchnuto. Noc bez jediného prerušenia, či nočného zobudenia na mňa obyčajne pôsobí blahodarne a dodáva mi energiu. Naopak neskorý odchod do postele, napríklad po 24.00 u mňa spôsobuje seriózny problém zaspať a zapríčiňuje neskorší budíček.

Neskorší budíček sa mi obyčajne nepodarí, lebo ma deti zobudia o 7.00. V tomto prípade synovi dopredu hovorím, že dnes to nebude mať so mnou ľahké a že nech sa ma najbližších pár minút radšej ani nič nepýta, pretože som nemala dosť spánku a som „popletená a nervózna.“ Syn na mňa obyčajne smutne pozerá a konštatuje, že už radšej nič nepovie. Už bohužiaľ tuší, že v týchto prípadoch som nevrlá a podráždená.

Čo hovorí na spánok neuroveda?

Vedeckých článkov na tému spánok je neúrekom. Iba pre zaujímavosť, kým v roku 2010 ich bolo publikovaných okolo 1000, v roku 2019 to bolo takmer 3000. Čo teda hovorí o detskom spánku seriózna veda?

...tak napríklad to, že dostatok spánku súvisí s pamäťou a inteligenciou....

  • Podľa vedeckej štúdie autorov M.K. Scullina a D.L. Bliwise sa spánok podieľa na kognitívnom fungovaní mozgu našich detí. Vedci uvádzajú, že kvalita spánku v rannom veku môže mať vplyv na kognitívne fungovanie v starobe. „Udržiavanie dobrej kvality spánku, prinajmenšom v mladej dospelosti a strednom veku, podporuje lepšie kognitívne fungovanie a slúži na ochranu pred kognitívnymi poklesmi súvisiacimi s vekom.“

...alebo aj to, že večerná rutina je určite dobrý nápad...

  • Podľa vedeckej štúdie autoriek J.A. Mindell a A. Williamson z roku 2017 má večerná rutina pred spaním vplyv nielen na kvalitnejší spánok detí, ale aj vzťahy v rodine. „Večerná rutina pred spaním má na deti pozitívny vplyv. Prispieva nielen zdravému spánku, ale aj k pohode v ranom detstve. Rutina pred spaním môže dokonca prispievať k rozvoju jazyka, gramotnosti, emočnej a behaviorálnej regulácie dieťaťa a ovplyvňuje vzťah medzi deťmi a rodičmi, a teda napokon ovplyvňuje aj fungovanie celej rodiny.“

...alebo dokonca aj to, že nedostatok spánku má vplyv na prírastok hmotnosti v rannom veku...

  • Štúdia z roku 2016 dáva do súvislosti nedostatok spánku u detí a vznik obezity. Chronický nedostatok spánku, ktorý je bežný v dnešnej modernej spoločnosti, prispieva k súčasnej epidémii obezity u detí a mládeže. „Posledné experimentálne štúdie uvádzajú, že nedostatočný spánok vedie k nárastu hmotnosti u ľudí. Ukázalo sa, že dobrovoľné obmedzenie spánku, zvyšuje apetít, teda počet jedál za deň a preferenciu energeticky náročných potravín. Máme za to, že pediatri by sa mali pravidelne pýtať na spánok detí a podporovať dobrý nočný spánok, pretože nedostatočný spánok ovplyvňuje aktivitu a stravovacie návyky našich detí.“

Čo to znamená pre nás mamičky?

Poviem Vám to úprimne ako to cítim. Spánok môjho aj Vášho bábätka je dôležitý z troch kľúčových dôvodov. Ak dám dieťatko spinkať viem, že:

  • Minimalizujem plač a mrzutosť dieťaťa
  • Dávam priestor telu aj mozgu bábätka oddychovať a triediť informácie
  • Mám priestor kvalitne stráviť čas s partnerom alebo sama so sebou

Ja si tieto dôvody opakujem vždy, keď rozmýšľam nad tým, či dnes ten jeden spánok predsa len nevynecháme. Začínam prepočítavať, koľko mi dnes tie moje deti spali a ako to urobiť, aby boli oddýchnuté.

Vďaka spánku my mamičky nepochybne minimalizujeme plač a mrzutosť nášho bábätka. Totiž, aby sa mamička cítila v materstve sebavedomejšie, potrebuje vedieť, ako to s tým bábätkom robiť, aby bolo kľudné a spokojné. Mamička sa hneď cíti lepšie, ak sa jej bábätko nerozplače napríklad po príchode dlhodobo plánovanej návštevy, ktorá prišla pozdraviť nový prírastok do rodiny. Mamička zároveň určite ocení, že ak sa rozhodne vybrať na nákupy alebo na stretnutie do kaviarne, bábätko sa nerozplače hneď pár metrov od domu.

Na záver nemôžeme opomenúť partnerský vzťah. Nikdy v minulosti rodiny nežili tak samostatne, ako je tomu dnes. Všetky starosti sú na pleciach dvoch mladých ľudí, ktorí chodia do práce, nakupujú, varia, perú, žehlia, upratujú snažia sa venovať svojim deťom a ešte k tomu pestovať vzájomný vrúcny vzťah. Ak je povinností a starostí veľa, trpí hlavne kvalita vzťahu. Vďaka skoršiemu odchodu do postieľok, ideálne o 18.30 a pokojne aj skôr podľa veku dieťatka, majú rodičia priestor a čas aj na seba.

Vaša Spánková víla.

"Som mamičkou dvoch malých detičiek. Nepoužívam dudlík a uspávam v spoločnej posteli na prsníku. Som zástancom láskavého prístupu ku spánku, teda bez plaču. Fascinuje ma spánok bábätiek a malých detičiek. Už niekoľko rokov hľadám odpovede na otázky týkajúce sa spánku detí. Vďaka najnovším vedeckým poznatkom láskavým spôsobom pomáham mamičkám so spánkom ich detičiek, aby sa v materstve cítili oddýchnuté, sebaisté a šťastné. Ukážem Vám, že aj Vy môžete byť Spánkovou vílou pre Vaše dieťatko! "  Môj príbeh si prečítate TU
Komentáre